Periodontoloji

Tedaviler
Periodontoloji
Periodontoloji

Periodontoloji, diş etleri, periodontal bağlar ve alveol kemiği gibi dişleri destekleyen yapıları etkileyen hastalıkların incelenmesi, teşhisi ve tedavisine odaklanan diş hekimliği dalıdır. Bu yapılar toplu olarak periodontium olarak bilinir. Diş eti hastalığı olarak da bilinen periodontal hastalık, dünya çapında birçok insanı etkileyen yaygın bir durumdur. Dişlerde ve diş etlerinde iltihaplanma ve enfeksiyona yol açabilen bakteri ve plak birikmesinden kaynaklanır. Zamanla hastalık ilerleyebilir, diş etlerinin dişlerden çekilmesine ve kemiğin tahrip olmasına neden olabilir. Bu, diş kaybına ve kardiyovasküler hastalık, diyabet ve solunum yolu hastalıkları gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Periodontistler, periodontal hastalık ve periodonsiyumu etkileyen diğer durumların tedavisinde uzmanlaşmış diş hekimleridir.

Periodontal hastalığın tanı ve tedavisinde uzman olmak için dişhekimliği okulunun ötesinde, tipik olarak üç yıllık bir periodontal uzmanlık programında ek yıllarca eğitim alırlar. Periodontistler, periodontal hastalığı tedavi etmek için, dişlerden plak ve tartarın çıkarılmasını ve iyileşmeyi desteklemek için kök yüzeylerinin düzleştirilmesini içeren ölçekleme ve kök düzeltme dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanırlar. Ayrıca, hastalığın neden olduğu hasarı onarmak ve sağlıklı dokunun yenilenmesini desteklemek için sakız aşıları, kemik aşıları ve yönlendirilmiş doku rejenerasyonu gibi cerrahi prosedürler de uygulayabilirler.

Periodontistler, periodontal hastalığı tedavi etmenin yanı sıra, diş implantı yerleştirme, kozmetik diş eti cerrahisi ve oral inflamasyon ve enfeksiyonların tedavisi gibi hizmetler de sağlayabilirler. Hastalarının kapsamlı ve koordineli bir bakım almasını sağlamak için genel diş hekimleri ve diğer uzmanlarla yakın işbirliği içinde çalışırlar. Bir periodontiste düzenli ziyaretler, periodontal hastalığın önlenmesine ve tedavi edilmesine ve optimal ağız sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Randevu Oluştur
İletişim Formu